Zakup stosunkowo taniej, automatycznej sprężarki często po prostu nie wystarcza, by zapewnić klientom bezproblemową funkcjonalność na długi okres eksploatacji. Pozorne oszczędności to często jeden z największych błędów popełnianych przez konsumentów.
Aby zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo, potrzeba przede wszystkim inwestycji w profesjonalny sprzęt, który pochodzi od znanych, renomowanych producentów sprężarek – taki znajdziemy choćby na http://www.autochlodnice.com/kompresor,klimatyzacji/k,100354/. Poniżej wyjaśnimy w jaki sposób działa układ klimatyzacji samochodowej oraz jego najczęstsze usterki.
Jak działa układ klimatyzacji?
Układ klimatyzacji samochodowej zaprojektowano w taki sposób, by kierowca i pasażerowie odczuwali, niezależnie od pogody, komfortowe warunki podróży. Bardzo istotnymi czynnikami są temperatura, wilgotność powietrza, promieniowanie cieplne oraz czyste, pozbawione szkodliwych zanieczyszczeń powietrze.
Wszystkie dostępne na rynku motoryzacyjnym układy klimatyzacji opierają się na zjawisku sprężania pary i wykorzystują czynnik chłodniczy do zmiany dużych ilości ciepła z powietrza wdmuchiwanego do samochodu, by schłodzić, ogrzewać i osuszać wnętrze pojazdu.
Cykl chłodniczy zapewniają cztery główne podzespoły układu: parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny. Elementy te odpowiadają między innymi za wzrost i spadek ciśnienia oraz temperatury, a także służą odprowadzaniu ciepła.
Regularna konserwacja układu
Usterki układu klimatyzacji to zwykle niemałe koszty naprawy. Aby zminimalizować ryzyko awarii należy pamiętać o regularnym serwisowaniu układu. Pośród najczęstszych przyczyn usterek układu klimatyzacji znajdą się między innymi:
- zbyt mała ilość czynnika chłodniczego,
- niewłaściwie dobrany olej,
- nieprawidłowe oczyszczanie cyklu chłodniczego po zatarciu sprężarki,
- sprężanie cieczy, które skutkuje zatarciem się sprężarki lub uciążliwym hałasem,
- przeciągnięta w czasie konserwacja układu klimatyzacji,
- niewystarczająca wymiana ciepła w skraplaczu,
Podczas serwisowania ważne jest, aby używać do tego odpowiednich narzędzi i sprzętu, oraz wiedzieć, jakie elementy układu należy sprawdzić. Najbardziej istotnym jest jednak regularny przegląd układu, co zapewni skuteczne i czyste działanie. W przypadku braku regularnego serwisowania niemożliwe będzie prawidłowe sprawdzenie stanu czynnika chłodniczego.