Wraz z nadejściem okresu zimowego nasz pojazd narażony jest na dużo większe wyzwania w porównaniu z okresem letnim. Skrajnie niskie temperatury panujące w zimie na pewno nie pomagają najważniejszemu elementowi naszego samochodu jakim jest silnik. Zwiększona objętość płynów samochodowych, czy nawet sól rozsypywana na drogach to czynniki, które z pewnością nie sprzyjają naszemu autu.
Pierwszą obowiązkową czynnością, jaką należy wykonać wraz z nadejściem przymrozków to wymiana wszystkich płynów. Zimowe płyny chłodnicze oraz płyny do spryskiwaczy są przystosowane do niskich temperatur w porównaniu do swoich letnich odpowiedników. Płyny przystosowane do warunków zimowych mają dużo niższą temperaturę zamarzania. Główny składnik zimowego płynu chłodniczego, czyli glikol etylenowy zamarza w temperaturze -13 stopni Celsjusza. Im większa zawartość glikolu, tym większa pewność, że płyn chłodniczy nie zamarznie. W okresie zimowym, glikol etylenowy powinien stanowić około 50% całego płynu chłodniczego. W Polsce dość często w razie braku obecności płynu chłodniczego, jego ubytek uzupełnia się zwykłą wodą. Jest to niekorzystne działanie dla całego układu chłodniczego. Woda może być przyczyną osadzania się kamienia na ściankach naszej chłodnicy, co może prowadzić do jej trwałego uszkodzenia.
Zima to nie tylko kwestia zamarznięcia płynu chłodniczego. Należy pamiętać, aby płyny chłodnicze pochodziły od sprawdzonych i zaufanych dostawców. Lepsze płyny nie zawierają szkodliwych amin, azotanów i fosforanów, czyli składników zabójczych dla naszego układu chłodzenia. Zawierają one również specjalne pakiety dodatkowe, które pozwolą nam ochronić nasz silnik przed korozją. Technologia kwasu organicznego jaką zawierają nowocześniejsze płyny polega na tworzeniu warstwy ochronnej, która skutecznie ochrania, a niekiedy naprawia nasz układ chłodzenia.
Warsztaty samochodowe oferują nam możliwość przystosowania naszego samochodu do warunków zimowych. Mechanicy są w stanie wykonać kompleks niezbędnych badań pozwalających stwierdzić, czy pojazd jest przygotowany na nadejście zimy. Warto więc odpowiednio wcześniej wybrać się na stację diagnostyczną, w celu przebadania pojazdu, aby móc bezawaryjnie przetrwać zimę.