Objawem ślizgającego się sprzęgła jest sytuacja, w której pomimo włączonego biegu i dodawania gazu oraz zwiększenia obrotów jednostki napędowego samochód nadal nie przyśpiesza, a czasami nie może nawet ruszyć z miejsca.
Początkowo objawy tej usterki przejawiają się tylko w trakcie dużych obciążeń – przykładowo podczas ruszania i jazdy pod górę. Niestety, zdarza się, że awaria ta uniemożliwi całkowicie ruszenie z miejsca.
Ślizgające się sprzęgło często kończy się wymianą całego podzespołu. W przypadku konieczności wymiany sprzęgła polecamy http://www.centrumsprzegla.com/sprzeglo,kompletne/k,100051/, gdzie znajdziecie kompletne układy sprzęgieł i inne podzespoły układu napędowego.
Jak sprawdzić czy sprzęgło się ślizga?
Istnieje kilka sposobów na samodzielnie sprawdzenie i ustalenie czy sprzęgło w naszym samochodzie się ślizga. W pierwszym przypadku należy stanąć samochodem na prostej nawierzchni, zaciągnąć hamulec ręczny, a następnie wrzucić trzeci bieg. Później zwalniamy stopniowo pedał sprzęgła. W sytuacji, gdy jednostka napędowa praktycznie natychmiastowo gaśnie, to problem z głowy – mamy podstawy, by sądzić, że sprzęgło działa sprawnie.
Aby sprawdzić funkcjonalność sprzęgła można także zatrzymać się na górce, wcisnąć gaz i dość energicznie puścić pedał sprzęgła. Jeśli silnik nie zgaśnie, to sprzęgło nadaje się prawdopodobnie do wymiany.
Gdy sprzęgło ślizga się moc nie jest w całości przekazywana z silnika na koła i nie jest ono po prostu w stanie nadążyć za jednostką napędową. Najczęściej za usterki w układzie sprzęgła odpowiadają zużyte okładziny sprzęgła. Do ślizgania się sprzęgła może także dojść w skutek zabrudzenia układu olejem silnikowym lub przekładniowym. Do rzadszych przyczyn zaliczyć można niedopasowanie koła zamachowego lub sytuację w której pokrywa, dźwignia lub sprężyna dociskowa zostały uszkodzone – np. skrzywione w trakcie nieprawidłowego montażu.
Bez względu na to, co jest przyczyną awarii sprzęgła – nie można zwlekać z wymianą i w chwili wystąpienia niepokojących objawów, należy niezwłocznie skontrolować stan swojego auta w wyspecjalizowanym warsztacie.