Elektronarzędzia na lata, czyli jak dbać o sprzęt

Elektronarzędzia, czyli przyrządy zasilane prądem elektrycznym, to urządzenia, bez których obecnie trudno wyobrazić sobie pracę ludzi w przeróżnych gałęziach gospodarki, jak np.: budownictwo, stolarstwo, mechanika czy ogrodnictwo. Ich powszechne zastosowanie bez trudu można również zauważyć w niemal każdym gospodarstwie domowym. Nie ulega wątpliwości, że inwestycja w sprzęt bezpieczny w użytkowaniu, a więc zazwyczaj wysokiej jakości, do najtańszych nie należy, dlatego warto zastanowić się, jak dbać o elektronarzędzia, aby służyły przez długie lata. Odpowiedź na to pytanie postaramy się przybliżyć w tym artykule.

Używaj elektronarzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem

Wydawać by się mogło, że ta zasada jest nader oczywista, jednak pozory mogą mylić. Bardzo często osoby kupujące elektronarzędzia, stosują je trochę „na wyczucie”, bez uprzedniego wczytania się w specyfikę sprzętu i jego możliwości użytkowe. Dlatego też przed pierwszym użyciem zakupionych narzędzi niezwykle ważne jest zapoznanie się z dołączoną instrukcją, w której odnaleźć można informacje m.in.: o rodzajach materiałów i maksymalnych grubościach, do jakich można wykorzystywać dane elektronarzędzie czy spis przydatnych akcesoriów. Warto zapoznać się z dołączonymi do sprzętu poradami, aby uniknąć niemiłych niespodzianek, spowodowanych niewłaściwym używaniem narzędzi.

Pamiętaj o czyszczeniu sprzętów po ich użyciu

W przypadku elektronarzędzi niezwykle istotną kwestią jest dbanie o ich czystość, najlepiej po każdym użyciu. Na uszkodzenia wynikające z zabrudzeń narażone są przede wszystkim sprzęty pracujące w tzw. strefie wylotu pyłu, jak np. szlifierka stołowa. Jak więc prawidłowo czyścić elektronarzędzia? Sposobów jest kilka. Można np. przedmuchiwać urządzenia sprężonym powietrzem, co zapobiega uszkodzeniom silnika. Warto także wilgotną szmatką lub miękką szczoteczką czyścic przewody wentylacyjne i oczywiście pozbywać się kurzu, gdyż jego nagromadzenie się jest bardzo niebezpieczne – jego nadmierna ilość może być bowiem przyczyną zwarć.

Nie zapominaj o smarowaniu

Kolejną czynnością, o której nie można zapominać, jeżeli nasze elektronarzędzia mają nam długo służyć jest regularne i odpowiednie smarowanie, zwłaszcza takiej części urządzeń elektrycznych, jak przekładnia. Jako sklep z elektronarzędziami rekomendujemy, aby tego typu zabiegi zlecić profesjonalistom w odpowiednich, autoryzowanych serwisach. Jeżeli chodzi o samodzielne zabiegi pielęgnacyjne to warto zadbać o ochronę wrzecion i współpracujących ze sobą ogniw przekładni, wykorzystując w tym celu środki czyszcząco – smarujące w spreju. Jest to relatywnie prosta czynność, którą bez większych problemów powinien wykonać każdy użytkowników narzędzi, bez obawy o uszkodzenie sprzętu.  

Wymieniaj stare i/lub zniszczone elementy elektronarzędzi

Kolejną zasadą, o której nie wolno zapominać jest regularne wymieniane starych i/lub zużytych elementów elektronarzędzi, ponieważ praca na zniszczonych modułach może doprowadzić do znacznych uszkodzeń całego sprzętu. Możemy się tym zająć samodzielnie bądź zlecić tę pracę profesjonalistom w autoryzowanych serwisach. Zadbać należy także o dobry stan przewodów zasilających. Na wszelkie, nawet najdrobniejsze uszkodzenia powinniśmy reagować szybko. Rozwiązaniem może być skrócenie kabla, aby wyeliminować defekt, a jeżeli jest to niemożliwe, należy jak najszybciej wymienić go na nowy, aby nie doszło do przebicia elektrycznego.

Drogie czy tanie elektronarzędzia (https://katalogi-narzedzi.pl/kategoria/elektronarzedzia) – pamiętaj, że niezależnie od ceny urządzeń, eksploatowane elementy prędzej czy później ulegną zniszczeniu. Poszukując nowych komponentów zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu z elektronarzędziami – narzedziowy24.eu, którego szeroki asortyment będzie pomocny w szybkim znalezieniu potrzebnych części w atrakcyjnej cenie.

Ostatnia zasada – dbaj o akumulator

Rozpatrując kwestię zasilania elektronarzędzi, nie wolno zapominać o prawidłowym użytkowaniu akumulatorów. Należy wiedzieć, że sposób ich eksploatowania zależy od rodzaju zainstalowanej baterii. Jeżeli mamy do czynienia z akumulatorami niklowo-kadmowymi, wówczas najoptymalniejszym działaniem, zapewniającym długą żywotność baterii jest rozładowywanie urządzenia do zera. W wersjach litowo-jonowych zaleca się podłączenie urządzenia do prądu już w momencie, gdy bateria jest rozładowana w około 40%. Zwrócić należy także uwagę na sposób przechowywania elektronarzędzi z akumulatorem, które to informacje odnajdziemy na dołączonej do urządzenia instrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *