Akumulator samochodowy – eksploatacja

Akumulator samochodowy powszechnie nazywany przez kierowców „baterią” jest jedną z podstawowych części, bez których nie jest możliwe uruchomienie samochodu. Został wymyślony w 1859 roku i w niemal identycznej formie pozostaje do dnia dzisiejszego.

Najpopularniejszym rodzajem akumulatorów są akumulatory kwasowo-ołowiowe. Akumulator ściśle współpracuje z alternatorem, a te dwie części są bezpośrednio odpowiedzialne za poprawne działanie całej instalacji elektrycznej pojazdu. O akumulator należy dbać podobnie jak o resztę części samochodowych. Pamiętajmy, aby przestrzegać wszystkich zasad eksploatacyjnych narzuconych przez producentów. Podczas regularnych przeglądów auta warto zadbać o skontrolowanie gęstości i poziomu elektrolitu. Starajmy się niepotrzebnie nie rozładowywać akumulatora, dlatego warto się dwa razy upewnić czy wyłączyliśmy światła bądź radio po zakończeniu jazdy. Jeżeli np. nie podróżujemy zimą i decydujemy się na wyciągnięcie akumulatora z samochodu to pamiętajmy, aby go regularnie doładowywać (średnio co 2-3 tygodnie). Ważne jest, aby akumulator był solidnie umocowany.

Dlaczego zimą akumulatory zamarzają? Ponieważ gęstość elektrolitu kwasu siarkowego diametralnie spada, a znajdująca się w nim woda zamarza. Jeżeli prosimy kogoś o pomoc poprzez podłączenie prostownika do baterii to uprzednio upewnijmy się czy akumulator nie zamarzł. Jeżeli to nastąpiło powinniśmy zrezygnować z podróżowania, a akumulator rozmrozić w ciepłym pomieszczeniu.

W dzisiejszych czasach samochody potrzebują coraz większych ilości energii elektrycznej. Niekiedy nowoczesne samochody nie są zdatne do uruchomienia po zaledwie kilku tygodniach bezruchu. Z tego względu powstają coraz potężniejsze akumulatory. Pamiętajmy, że w przypadku uruchomienia pojazdu przy pomocy źródła zewnętrznego o wiele korzystniejsze jest powolne ładowanie akumulatora przy pomocy prostownika niż nagła „dawka” prądu otrzymanego od uruchomionego pojazdu za pośrednictwem kabli. Taki zabieg jest w stanie skutecznie zmniejszyć trwałość i żywotność baterii. Zużyte akumulatory, wyrzucone do śmieci są szkodliwe dla zdrowia. W większości polskich miast regularnie odbywają się zbiórki „ekośmieci”. Miejmy na uwadze, aby przekazać zużyty akumulator fachowcom, którzy go następnie zutylizują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *