Co powinieneś wiedzieć na temat alternatora i rozrusznika?
Samochód to zespół naczyń połączonych. Żeby mógł prawidłowo funkcjonować i nadawać się do bezpiecznego użytkowania, każdy element musi być sprawny. Wśród wielu elementów, które można uznać za niezbędne do tego, by samochód nadawał się do jazdy, znajdują się alternator i rozrusznik. Za co odpowiadają te elementy i jak wyglądają ich usterki? Podpowiadamy, co warto wiedzieć na ich temat.
Alternator samochodowy – niezbędny element każdego auta
Czym tak właściwie jest alternator? Tak naprawdę jest to po prostu prądnica prądu przemiennego, której zadaniem jest ładowanie akumulatora. Z kolei rozrusznik odpowiada za wprawienie w ruch silnika, by zainicjować jego pracę. Kiedy z alternatora podany zostanie prąd, rozrusznik, będący w zasadzie po prostu mocnym silnikiem elektrycznym, zaczyna pracować i poruszać kołem zamachowym. Koło z kolei zaczyna poruszać układem korbowo-tłokowym silnika. I na tym właściwie działanie rozrusznika się kończy. Nie będzie on używany, aż do następnego uruchomienia samochodu.
Warto wspomnieć, że alternator samochodowy odpowiada nie tylko za ładowanie akumulatora, ale też za dostarczanie prądu do wszystkich elektronicznych urządzeń, znajdujących się w samochodzie. Nowsze auta, które są wyposażone w mechanizm “start-stop,” zazwyczaj korzystają z prądnico-rozrusznika, ponieważ urządzenie to ma nieco większą moc niż tradycyjny rozrusznik. Dzięki temu możliwe jest szybsze uruchomienie samochodu. Takie samo rozwiązanie stosuje się również w autach z napędem hybrydowym.
Alternator i rozrusznik – uszkodzenia i usterki
Oba elementy mogą ulec dwóm typom uszkodzeń – mechanicznym i elektronicznym. W przypadku awarii mechanicznych możemy mówić o uszkodzeniu wałków, odkształceniach (spowodowanych np. przegrzaniem), a także o uszkodzeniu obudowy. Również zużywanie i zatarcie łożysk tocznych można uznać za awarię mechaniczną. Jeśli zaś chodzi o uszkodzenia elektryczne, to należą do nich zużycie szczotek, zwarcia i przebicia oraz problemy z przewodnictwem. W przypadku alternatora, częstym problemem są uszkodzenia regulatora napięcia.
Jak rozpoznać awarię? W przypadku alternatora zwykle pojawi się świecąca kontrolka (na desce rozdzielczej, z symbolem akumulatora). Dodatkowo, może pojawić się zmiana intensywności świecenia świateł podczas zmieniania się prędkości obrotowej. Awarię rozrusznika można zazwyczaj zidentyfikować po trudnościach związanych z uruchomieniem samochodu.